REGIONAL AND DISTRICT OPERATIONS

FFOU SOUTHERN REGIONAL AND DISTRICTS PLANNING COMMITTEE

The regional offices of SOUTHERN, WESTERN, NORTHERN and EASTERN are run by the elected Regional Chairpersons and any other support staff as may be found necessary, which is appointed by the FFOU National Secretariat and reporting to the office of the CEO.

District Offices  

There is a well-established FFOU District Branches countrywide headed by FFOU elected District Chairpersons with a well laid down structures from sub-counties to handle members issues including registration of Fisheries Associations and Groups guided by the Local Government Technical Staffs (District Fisheries Officers DFO’s) from their respective Districts that fall under the jurisdiction of the Federation and they are reporting to the office of the  Regional Chairpersons in their respective regions.

The Districts hold their elections one month before General Assembly to allow time for their involvement in the elections of the Regional Leadership, General Assembly and held after five years from the date it was last held.  At least two (2) officials from the Federation attend such meetings to make sure that the business of the meetings is constitutionally conducted below is the current districts in Uganda

Region Districts
SOUTHERN Kampala, Wakiso, Luwero, Nakaseke, Nakasongola, Mpigi, Gomba, Mityana, Mubende, Kiboga, Kyankwanzi, Rakai, Masaka, Lwengo, Lyantonde, Bukomansimbi, Sembabule, Kalungu, Kalangala, Mukono, Kayunga, Buikwe ,Ruvuma and Butambala
WESTERN Mbarara, Kiruhura, Ibanda, Isingiro, Ntungamo,Kanungu  Rukungiri, Kisoro

,Mitoma, Bushenyi, Buhweju,

Sheema, Rubirizi, Kasese, Kyegegwa, Kamwenge, Kyenjojo, Kabarore, Kibale, Hoima, Bulisa, Masindi, Kiryandongo, Ntoroko and Bundibugyo.

NORTHERN Arua, Adjuman, Nebbi, Yumbe, Zombo, Maracha, Koboko, Moyo, Agago, Kitgum, Pader, Lamwoo, Gulu, Nwoya, Amuru, Lira, Oyam, Dokolo, Apac,

Kole, Otuke, Amolator, Alebtong,

Kabong, Napak, Moroto, Nakapiripirit,

Kotido, Abim and Amudat

EASTERN

 

 

Jinja, Mayuge, Kamuli, Iganga, Luuka,  Kaliro, Namutumba, Bugiri, Namayingo, Buyende, Busia, Tororo, Butalejja,  Kibuku, Buddaka, Pallisa, Mbale, Bududa, Manafa, Sironko, Bulambuli, Kweni, Buko, Kapchwora, Bekedea, Kumi, Ngora, Serere, Soroti, Katakwi, Kaberamaido and Amuria